Aktualności

Wit Stwosz w twórczości Jana Matejki - wystawa MNK

Wit Stwosz w twórczości Jana Matejki - wystawa MNK

Wystawę można zwiedzać od 7 marca do 9 czerwca 2019 r. w domu artysty, w którym obecnie mieści się oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, przy ul. Floriańskiej 41. Jako hotel, noszący imię słynnego rzeźbiarza, temat tej wystawy jest nam szczególnie bliski.

Zarówno sama postać Wita Stwosza, jak i ołtarz w Bazylice Mariackiej, stanowiły dla Jana Matejki bogate źródła inspiracji. Oś prezentowanej wystawy tworzą dwa dzieła przedstawiające Wita Stwosza, pod którego urokiem Matejko był od lat młodzieńczych. Na pierwszym z nich, ukończonym w 1855 r., widzimy autora znakomitego ołtarza z Bazyliki Mariackiej jako młodego, jasnowłosego chłopca, ujętego w popiersiu, wspartego o księgę i trzymającego nóż do rzeźbienia. Drugim obrazem jest dzieło ukończone w roku 1865 r. - „Wit Stwosz z wnuczką”. Ten przejmujący portret ślepnącego, dojrzałego wiekiem rzeźbiarza, prowadzonego w skupieniu przez wnuczkę, poruszył serca krakowian. Środki uzyskane ze sprzedaży biletów umożliwiających obejrzenie obrazu, oraz ze sprzedaży fotografii przedstawiających to dzieło, Jan Matejko przeznaczył na odrestaurowanie ołtarza-arcydzieła w Kościele Mariackim.

Na wystawie zobaczyć można także m. in. monachijskie szkice do portretu z wnuczką i szkice z kościoła Mariackiego. Całości dopełniają rekwizyty oraz fragmenty strojów, wykorzystywane przez Jana Matejkę przy pracy nad obrazem.

Wystawa w Domu Jana Matejki, przy ul. Floriańskiej 41, czynna jest od wtorku do niedzieli, w godzinach: wtorek-piątek: 9:00 - 16:00, sobota: 10:00 - 18:00, niedziela: 10:00 - 16:00

← Wróć do Bloga